Ühekordsed plastikust tooted moodustavad pool kogu toodetud plastikust!
Miljardid ja miljardid plastiku tükid lämmatavad meie ookeane, järvi, jõgesid ja meresid. Kuhjudes maismaale on see ohtlik elus loodusele. Plasti reostus on tegelikkus. Ühekordsed plastiktooted on küll väikesed, kuid omavad suurt mõju loodusele.
Alljärgnevad 9 fakti ühekordsetest plastiktoodetest heidavad valgust probleemile, millega enamik inimesi on seotud.
- 2016. aastal toodeti maailmas 335 miljonit tonni plastikust tooteid. Umbes pool sellest moodustavad ühekordsed plastikust tooted.
- Minutis ostetakse 1 000 000 plastikust pudelit, millest näiteks USAs läheb ainult 23% ümbertöötlusse.
- Ameeriklased ostavad aastas 50 miljardit plastist veepudelit, keskmiselt 13 pudelit inimese kohta kuus. Kasutades korduvkasutatavaid pudeleid saaks iga inimene säästa aastas 156 plastikust pudelit.
- Umbkaudu 4 triljonit (1 triljon on miljon miljonit) plastikust kotti kasutatakse aastas. Ainult 1% nendest jõuab ümbertöötlusse. Inimese kohta keskmiselt 307 kotti aastas.
- Iga päev kasutatakse pool miljonit ühekordset joogikõrt. Korduvkasutatavad kõrred koguvad populaarsust.
- 500 miljardit ühekordset topsi kasutatakse igal aastal. Topsides kasutatavat materjali (styrofoam) ei saa täielikult ümber töödelda. Enamik täna loodusesse sattunud styrofoamist on looduses alles 500 aasta pärast.
- Plastist pakendid moodustavad 42% toodetud mitte-fiibrilisest plastist (non-fiber plastic) ja ära visatud plastist 52%.
- 31% kogu 78 miljardist tonnist aastas toodetud plastpakenditest jõuab meredesse ja ookeanidesse. Selline kogus tähendab, et igas minutis satub üks suur prügiauto täis plastikut meredesse ja ookeanidesse. Eeldatavalt aastal 2030 juba 2 prügiauto täit minutis ja aastal 2050 juba 4 prügiauto täit.
- Isegi kogumiskohtadesse jõudnud plastik pole ohutu. Lagunemisjäägid ning keemilised ühendid jõuavad pinna- ja põhjavette. Samuti oma lendleva iseloomu tõttu kannab tuul plastikut laiali. Parim viis vähendada mõju loodusele on kasutada vähem ühekordseid plasttooteid.
Infoallikas: https://www.earthday.org/2018/03/29/fact-sheet-single-use-plastics/